Ogiery, które są intensywnie użytkowane w hodowli i równocześnie w sporcie wyczynowym wykazują bardzo wysokie zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne i witaminy (w przypadku kilku elementów podobnie wysokie jak u klaczy wysokoźrebnych). Preparat dla takich ogierów powinien zawierać elementy istotne zarówno ze względu na ich aktywny udział w procesach rozrodczych jak i wspomagające metabolizm mięśni oraz wydolność i wytrzymałość organizmu będącego w intensywnym treningu sportowym.
STALLION zawiera elementy, które ze względu na swoją funkcję można podzielić na dwie grupy:
I grupa (rozród) – cynk, mangan, witamina E, lizyna, metionina z cystyną, beta-karoten – jest to grupa odpowiedzialna za:
• prawidłowe funkcjonowanie jąder (beta-karoten, witamina E)
• produkcję i wysoką jakość nasienia (lizyna, metionina z cystyną, cynk, mangan)
II grupa (sport) – witamina E + selen, żelazo, witamina C – jest to grupa elementów, których rola związana jest z:
• utrzymaniem właściwego poziomu krwinek czerwonych (żelazo)
• odbudową zniszczonej intensywnym treningiem struktury włókien mięśniowych i ochroną błon komórkowych przed silnie reagującymi nadtlenkami i wolnymi rodnikami tlenu, których ilość wzrasta przy dużym obciążeniu organizmu (witamina E + selen)
• funkcją antystresową i odpornościową (witamina C)
Skład na 1 kg:
Beta-karoten |
2 000 mg |
|
Mangan |
3 700 mg |
Witamina E |
100 000 mg |
|
Selen |
22 mg |
Witamina C |
80 000 mg |
|
L-Lizyna |
170 g |
Żelazo |
2 500 mg |
|
DL-Metionina+cystyna |
120 g |
w tym z chelatu aminokwasowego |
850 mg |
|
Nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3 |
|
Cynk |
7 300 mg |
|
Suszone drożdże piwne |
ad 1 000 g |
w tym chelatu aminokwasowego |
2 500 mg |
|
|
|
Dawkowanie:
20g/dzień/konia ( 4 miarki)
20-30g/dzień/konia (4-6 miarek) – gdy ogier jest równocześnie intensywnie użytkowany w sporcie i w hodowli
30-40g/dzień/konia (6-8 miarek) – w przypadku, gdy preparat jest jedynym dodatkiem uzupełniającym do dawki złożonej tylko z siana i owsa.
Preparat należy zmieszać z poranną dawką paszy treściwej.
Zaleca się stosowanie preparatu na ok. 4 tygodnie przed rozpoczęciem okresu rozpłodowego (stosować do końca jego trwania); w przypadku ogierów użytkowanych w sporcie odstawić preparat tylko w okresie kilkutygodniowego odpoczynku.